This page has moved to a new address.

Kumo czyli chmura

Cafe GPW: Kumo czyli chmura

piątek, 4 grudnia 2009

Kumo czyli chmura

W części pierwszej zapoznaliśmy się z ogólną budową Ichimoku. Poznaliśmy również sygnały kupna i sprzedaży w zależności od przecięcia tenkan-sen i kijun-sen względem chmury. Ale tak właściwie po co jest sama chmura, skoro sygnały dają nam średnie? Jak ją czytać? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszej części.

(Obrazki są mocno pomniejszone, ale wystarczy kliknąć, by zobaczyć je w całości. Czasem w opisach na obrazkach zamiast pełnych nazw senkou span a i senkou span b użyte zostały skróty, odpowiednio s.s.A i s.s.B)

Skład chmury

Chmura składa się z dwóch linii: senkou span A i senkou span B. Przestrzeń między nimi jest zacieniowana, przez co wyglądem przypomina kumo, czyli z japońskiego chmurę.



Chmura obrazuje strefę oporów. Nie ma na celu wskazanie jednego punktu na wykresie, który będzie oporem dla kursu. Wizualizuje inwestorowi strefę (obszar), która może stanowić dla kursu spore trudności.



Próby przebicia chmury

Łatwiej wbić się w chmurę, niż się przez nią przebić. Dlatego bardzo często senkou span B jest oporem (lub wsparciem przy korekcie w trendzie wzrostowym), w którym następuje odwrót ceny. Szczególnie na wyższych przedziałach czasowych – np. wykres dzienny, tygodniowy – odgrywa bardzo znaczącą rolę. Popatrzcie w swoim programie jak przebiega senkou span B i jak cena zachowuje się wobec niego.

Może się zdarzyć, że kurs wpadnie w chmurę i błądzi w niej bez określonego kierunku. Podejmowanie decyzji o kierunku inwestycji, gdy kurs znajduje się w chmurze przez dłuższy czas, wiąże się z większym ryzykiem.

Nieudane wybicie z chmury



Na giełdzie nic nie jest pewne. Może zdarzyć się tak, że otrzymamy średni sygnał kupna (przecięcie się w chmurze), po czym nastąpi wybicie z chmury co umocni nas w przekonaniu, że oto mamy do czynienia z początkiem rajdu. Ale nagle każda następna świeca będzie czarna i kurs zanurkuje w dół. Wybicie z chmury musi być potwierdzone przez zachowanie kursu.

Sentyment

Chmura może mieć dwa kolory. Czerwony oznacza że na rynku panują bardziej niedźwiedzie. Zielony oznacza bycze nastroje. Są to tzw. bearish sentiment i bullish sentiment.


Grubość chmury

Również grubość chmury ma znaczenie. Jeśli przyjrzeć się zachowaniu chmury, przybiera one różne kształty. Raz jest gruba, innym razem zwęża się. Bierze się to ze sposobu wyliczania senkou span A i B, które zawierają w sobie zachowania rynku z przeszłości.
Gruba chmura oznacza, że strefa oporów jest bardzo silna.
Wąska chmura reprezentuje słaby opór, co oczywiście nie znaczy, że cena w tym momencie się nie odwróci.

Płaska chmura – uważaj!

Czasami patrząc na chmurę widzimy, że jedna jej strona jest pofalowana, a druga tworzy płaską linię. Rzuca się to od razu w oczy. Co to oznacza? Że uśrednione opory ułożyły się w linii prostej, trochę jak przy zwykłej średniej kroczącej, np. EMA 200, która po spadkach uspokaja się i układa bardziej poziomo, przez co stanowi silny opór dla kursu.



Kumo prediction – wróżąc z chmur

Kumo prediction (pokazana na obrazku podsumowującym poniżej) to po prostu chmura rysowana do przodu o 25 okresów od ostatniego słupka ceny.
Podpowiada nam jak rozciąga się strefa oporów na najbliższe dni, co może być pomocne przy planowaniu naszych działań.

Często możemy też dostrzec zmianę sentymentu, czyli przejście czerwonej chmury w zieloną. Na podstawie tego jednego sygnału nie wszedłbym w transakcję, ale może to być stosowane jako potwierdzenie naszych analiz (o ile zakładamy zmianę trendu).

Niestety, w programach takich jak Metastock czy Amibroker chmura kończy się wraz z ostatnim słupkiem ceny. Jest to niepoprawne kreślenie Ichimoku przez program. Niestety, nie znalazłem jeszcze łatki, lub innej formuły która to by naprawiała.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda prawidłowy kumo, polecam program Metatrader. Jest on powszechnie używany przy platformach forexowych i można go za darmo pobrać przy rejestracji konta demo. Tutaj kumo prediction jest pięknie wyrysowane. Niestety, nie można w nim przeglądać kursów akcji z WGPW.

Podsumowanie

Na obrazku przedstawiłem indeks amerykański SP500 z opisem jego zachowań względem chmury. Dla większej klarowności pominąłem sygnały kupna i sprzedaży - skupiłem się na strefie oporów, które reprezentuje chmura.



Należy pamiętać, że technika Ichimoku, a co za tym idzie również chmura najlepiej sprawdzają się, gdy mamy do czynienia z trendem. Gdy na rynku od kilku miesięcy nie ma wyraźnych spadków czy wzrostów i mamy do czynienia z trendem bocznym, Ichimoku nie jest najlepszą techniką do zostosowania. Warto wtedy przynajmniej zastosować dodatkowe narzędzia działające dobrze w konsolidacji (jak np. oscylatory, linie wsparcia, oporu).

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna