This page has moved to a new address.

Chinkou Span

Cafe GPW: Chinkou Span

piątek, 4 grudnia 2009

Chinkou Span

Osoby przyzwyczajone do klasycznej analizy technicznej mogą mieć początkowo problem ze zrozumieniem idei stojącej za Chinkou-span. Warto jednak włożyć w to wysiłek, bo jest to najważniejsza linia Ichimoku.

Jak jest narysowane Chinkou Span?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest Chinkou Span. CH-S to obecna cena zamknięcia przesunięta wstecz o 26 okresów. Brzmi niejasno, ale zaraz wszystko wyjaśni nam obrazek. Ogólna idea Chinkou jest taka, że pomaga nam porównać bieżącą cenę zamknięcia do ceny sprzed 26 okresów (czyli np. 26 dni, jeśli patrzymy na dzienny wykres). Linia kończy się nad ceną w przeszłości - czyli 26 okresów wstecz. Koniec linii to bieżąca cena zamknięcia. Na podstawie tego porównania wiemy, czy na rynku panują bycze czy też niedźwiedzie nastroje.

Jeśli obecna cena zamknięcia znajduje się wyżej niż cena sprzed 26 okresów to na giełdzie panują bycze nastroje:



Gdy obecna cena zamknięcia znajduje się niżej niż cena sprzed 26 okresów to na giełdzie panują niedźwiedzie nastroje:



Ta funkcja Chinkou powinna być już jasna. Porównujemy obecną cenę do ceny sprzed miesiąca i mamy obraz nastrojów panujących na giełdzie.
Jak widać, jest to jeszcze jeden składnik, który wskazuje nam obecnie panujący sentyment. W poprzedniej części omówiłem nastroje w zależności od koloru chmury.

Chinkou jako wsparcie/opór

Gdy Chinkou Span podąża za ceną, tworzą się charakterystyczne załamania, które wynikają oczywiście z korekt i zmian trendów. Można śmiało te załamania wykorzystać do poprowadzenia linii wsparcia/oporu.
Czy jest to lepsze od klasycznego rysowania linii wsparcia/oporu? Nie mam odpowiedzi na to pytanie. Po prostu chciałem przedstawić taką możliwość. Rzadko ją stosuję, ale dobrze wiedzieć, że istnieje taka opcja – czasem ją wykorzystuję. Mimo to preferuję punkty pivota i własne linie wsparcia. Ale jest to jeszcze jedna funkcja, którą może spełniać ta linia. Na wykresie poniżej zaznaczone niektóre z poziomów wsparcia.



Chinkou-span jako potwierdzenie

Chinkou-span pełni jeszcze jedną, najważniejszą rolę. Służy jako potwierdzenie lub negowanie innych sygnałów, jak np. sygnału kupna płynącego z przecięcia się linii TS i KS. Najważniejsze jest obserwowanie zachowania się Chinkou-span wobec ceny i linii TS i KS. Jeśli następuje ich przecięcie przez CH-S, to mamy nasze potwierdzenie.
Dwa poniższe obrazki powinny to rozjaśnić:





Nie jest to łatwy temat. Najlepiej uważnie obserwować Chinkou-span i jego zachowanie wobec ceny, chmury, TS i KS i innych oporów i z czasem wyczujecie, co się właśnie dzieje.

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna