This page has moved to a new address.

Średnie kroczące – podstawy

Cafe GPW: Średnie kroczące – podstawy

piątek, 4 grudnia 2009

Średnie kroczące – podstawy

Dziś chciałbym przybliżyć podstawowe zagadnienia dot. średnich kroczących oraz przedstawić moje doświadczenia z nimi. Są to podstawowe informacje, ale jest na rynku liczba nowych inwestorów, która może to wykorzystać.

Średnie kroczące – ang. moving averages.

Jedno z najprostszych narzędzi analizy technicznej, ale wystarczająco skuteczne.
O średnich kroczących doczytacie w każdej książce o AT. Napiszę kilka słów o tych najskuteczniejszych według mnie.

Rodzaje średnich

Jest kilka rodzajów średnich kroczących – simple, expotential, smoothed, linear weighted. Różnią się rodzajem użytej formuły do ich wyliczenia i nakreślenia.
SMA (Simple Moving Average) ma najprostszą formułę, EMA (Expotential Moving Average) zachowuje się inaczej w trendzie, a inaczej w przypadku ruchu bocznego, smoothed moving average jest wygładzona, a linear weighted moving average ma najbardziej skomplikowaną formułę ;) Ogólnie smoothed mało kto używa. Ja preferuję EMA, czyli expotential, ale każdy może dopasować średnie pod swoje preferencje.

Właściwości średnich

Średnie kroczące mają kilka właściwości (zależnie od programu). Ustala je się przy dodawaniu średniej lub po kliknięciu jej właściwości. Nas najbardziej interesuje Okres i Rodzaj średniej. Resztą nie trzeba zawracać sobie głowy, ale dla porządku poniżej wyjaśnienie i okienko z Metastocka.

Photobucket

Okres (Time Periods) – czyli liczba świeczek w tył na podstawie których wylicza się średnią
Przesunięcie w poziomie / przesunięcie w pionie (Horizontal shift/Vertical shift) – narysowaną średnią można przesunąć o kilka okresów w poziomie lub pionie. Ale to zostawmy domyślnie, tj. na 0.
Rodzaj średniej (Method) – wybieramy wspomniany wcześniej rodzaj średniej, np. EA (Expotential Moving Average)
Rodzaj ceny (Price field) – średnie wyliczane są na podstawie ceny. Są jej różne rodzaje. Jest cena zamknięcia (na koniec dnia), maksimum dzienne, minimum, średnia cena i inne. Ja zawsze biorę cenę zamknięcia, czyli close price. Jeśli ktoś chce się bawić z innymi rodzajami, nie ma problemu, choć z doświadczenia nie widzę sensu.

Sygnały - złoty krzyż i krzyż śmierci

Najbardziej oczywistym sygnałem wykorzystywanym przez początkujących inwestorów jest ten związany z przecięciem się średnich. Mamy dwie średnie, np. 5 i 15. Gdy krótsza (5) przetnie od dołu dłuższą (15) to mamy tzw. złoty krzyż. Silny sygnał kupna.

Photobucket

Gdy dłuższa przecina krótszą od góry, mamy krzyż śmierci, któremu często towarzyszy silna wyprzedaż.

Photobucket

Jednak z biegiem czasu dojdziecie do tego, że nie są to sygnały tak rewelacyjne jak na początku się wydawało. Sygnał kupna przychodzi bardzo późno i często trend trwa już w najlepsze. Pół biedy jeśli traficie silny trend, natomiast przy krótkim wybiciu złoty krzyż przyniesie wam co najwyżej bóle w krzyżu ;).

Średnie jako poziomy wsparcia/oporu

Jak więc stosować średnie? Przede wszystkim jako miejsca wsparcia i oporu. Przyglądając się wykresom zauważycie, że ceny akcji na jedne średnie reagują bardzo silnie, a na inne nie. Rozwiązanie zagadki jest banalne – większość ludzi patrzy na grupę średnich, mając do tego swoje ulubione. Najczęściej spotykane średnie na wykresach u traderów: 3, 5, 7, 10, 13, 20, 25, 33, 50, 55, 100, 200. Oczywiście nie wszystkie na raz.

Czego ja używam? Obowiązkowa jest średnia 200, poza tym 50 i 20. Wystarczy. Większa ilość wprowadzi niepotrzebny zamęt.
Najważniejsza z nich wszystkich jest 200, co łatwo wytłumaczyć. Jest to średnia z ostatnich dwustu okresów, czyli na wykresie dziennym uśrednia ostatnich 200 dni. Średnia krocząca o dłuższym okresie wolniej reaguje na bieżące ruchy cen, ale też jest ważniejszym poziomem wsparcia/oporu.
Co do średniej 200. Ma ją na wykresie chyba prawie każdy i skoro oni na nią patrzą, to czemu i my mamy nie patrzeć ;). 200 służy jako wsparcie/opór i zawsze gdy cena znajdzie się w jej pobliżu można się spodziewać jakiejś reakcji inwestorów. Poniżej przykład:

Photobucket

Czy patrzę na przecięcia średnich? Nie. Bardziej zwracam uwagę na ruchy ceny, przebicie ważnych wsparć, niż przecięcia średnich. Po co więc są mi potrzebne? Żeby wiedzieć, gdzie jestem :). Podczas silnego ruchu w górę średnia 20 nie zostanie naruszona. Podobnie, gdy mamy do czynienia z trendem spadkowym, nawet krótka średnia 20 jest zbyt silnym oporem dla ceny próbującej znowu rosnąć.

Photobucket


Natomiast podczas konsolidacji wszystkie średnie układają się bardziej poziomo, stanowiąc przy tym poziomy wsparcia/oporów.

Photobucket

Oczywiście istnieją inne możliwości wykorzystania średnich. Chciałem w jasny sposób przedstawić logikę ich użycia wykorzystywaną przeze mnie. Jako jedno z wykorzystywanych narzędzi mogą sprawdzić się całkiem nieźle, np. w połączeniu z ulubionym przez nas oscylatorem.

Zachęcam do własnych obserwacji i układania strategii inwestowania na ich podstawie!

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna